Aizsargājiet savas ābeles no kaitēkļiem ar šo viegli audzējamo augu – neviena skudra netuvosies

Skudras, kas nes laputis, vienā sezonā var iznīcināt ražu pat viskoptākajā dārzā. Bet ir veids, kā tos apturēt bez ķimikālijām un sarežģītām metodēm.

Izrādās, ka daži augi var kļūt par dabīgiem augļu koku aizsargiem. Viņu smarža darbojas kā trauksmes signāls kukaiņiem, liekot tiem izvairīties no šīs vietas.

Starp šiem “miesassargiem” izceļas purva piparmētra – ziemciete ar košu smaržu un nepretenciozu raksturu. Tās ēteriskās eļļas satur vielas, kuras skudras un laputis fizioloģiskā līmenī nepanes.

Purva piparmētras ieteicams stādīt ābeļu tiešā tuvumā. Pietiek novietot vairākus krūmus metra rādiusā no stumbriem, lai izveidotu aizsargājošu perimetru.

Augs viegli pielāgojas dažādiem apstākļiem: tas ir piemērots gan saulainās vietās, gan daļēji ēnā. Galvenais ir nodrošināt mērenu augsnes mitrumu, īpaši pirmajās nedēļās pēc stādīšanas.

Piparmētru sakņu sistēma par resursiem nekonkurē ar augļu kokiem. Gluži pretēji, tas uzlabo augsnes struktūru, padarot to irdenāku un elpojošāku.

Skudras, sajutušas piparmētru smaržu, zaudē orientāciju un pārstāj “ganīt” laputis uz lapām. Tas izjauc kaitēkļu simbiozi, izraisot to pakāpenisku izzušanu.

Lai panāktu efektu, pietiek ar diviem vai trim krūmiem uz koku. Piparmētra aug ātri, veidojot blīvus pudurus, kas papildus nomāc nezāles.

Laistīšana ir nepieciešama tikai sausos periodos – augs ir izturīgs pret īslaicīgām temperatūras un mitruma izmaiņām. Nav nepieciešams lietot mēslojumu.

Papildus aizsardzībai pret kukaiņiem, purva piparmētra piesaista bites un kamenes, uzlabojot ābeļu apputeksnēšanu. Tas pozitīvi ietekmē olnīcu skaitu un augļa izmēru.

Dārzs, kurā aug šī kultūra, izskatās kopts un veselīgs. Piparmētru aromāts sajaucas ar ziedu notīm, radot dabiskas harmonijas atmosfēru. Un beigu beigās jūs iegūsiet lielu un skaistu ābolu ražu.